Kde se lije chladící kapalina: Návod pro motoristy!

Kde se lije chladící kapalina: Návod pro motoristy!

Ahoj motoristi! Když jde o údržbu vašeho vozidla, jednou z důležitých a často přehlížených úloh je kontrola a doplnění chladící kapaliny. V tomto návodu se dozvíte, kde se správně doplňuje chladící kapalina a jak to udělat správně, aby váš automobil fungoval bez problémů. Připravte se, protože se brzy stanete odborníky na chladící systém vašeho vozu!
Základní informace o chladící kapalině ve vašem vozidle

Základní informace o chladící kapalině ve vašem vozidle

Chladící kapalina je nezbytná součást vašeho vozidla, která pomáhá udržovat optimální teplotu motoru. Je důležité vědět, kam a jak správně doplňovat tuto kapalinu, abyste zajistili správnou funkci chlazení vašeho automobilu.

Pokud nevíte, kde se nachází nádrž na chladící kapalinu ve vašem vozidle, stačí se podívat do uživatelské příručky nebo se poradit s odborníkem. V zásadě se tato nádrž nachází buď v motorovém prostoru nebo poblíž přední části vozidla. Když už víte, kde se nádrž nachází, můžete s klidem provést kontrolu a případně doplnit chybějící množství chladící kapaliny.

Pamatujte, že správné množství chladící kapaliny je klíčové pro správnou funkci chlazení motoru. Pokud nejste jisti, jak správně doplňovat chladící kapalinu ve vašem vozidle, neváhejte se obrátit na profesionály, kteří vám mohou s touto údržbou pomoci.

Jak zkontrolovat úroveň chladící kapaliny

Jak zkontrolovat úroveň chladící kapaliny

Pokud jste se někdy divili, ve vašem vozidle, nemusíte dál pátrat! V tomto návodu vám ukážeme, kde přesně se nalévá chladící kapalina a jak jednoduše ji zkontrolovat. Sledujte nás a dozvíte se vše, co potřebujete vědět.

Prvním krokem je najít chladicí nádrž ve vašem motoru. Obvykle je průhledná a umístěná poblíž motoru. Jakmile ji najdete, následujte tyto kroky:

 • Otevřete chladicí nádrž a zkontrolujte úroveň kapaliny.
 • Pokud je třeba doplňte chladící kapalinu, dokud nebude dosahovat doporučeného minimálního označení.
 • Uzavřete nádrž a ujistěte se, že je pevně uzavřená, aby nedocházelo k únikům.

Kde se nachází nádrž na chladící kapalinu ve vašem voze

Kde se nachází nádrž na chladící kapalinu ve vašem voze

Věděli jste, že chladící kapalina je jednou z klíčových součástí vašeho vozidla, která pomáhá udržovat motor v optimální teplotě? Pokud jste se někdy ptali, , máme pro vás jednoduchý návod!

Most moderní vozidla mají nádrž na chladící kapalinu umístěnou buď přímo pod kapotou nebo v motorovém prostoru. Než se pokusíte doplnit chladící kapalinu, ujistěte se, že motor je již zcela vychladlý, aby nedošlo k popálení. Nyní se podívejme na obvyklá místa, kde můžete nalít chladící kapalinu:

 • V ložisku motoru, obvykle označené symboly „Coolant“ nebo „Antifreeze“.
 • V přední části motorového prostoru, vedle nádrže s podobnými označeními.

Model auta Poloha nádrže na chladící kapalinu
Škoda Octavia Pod kapotou u motoru
BMW X3 Ve spodní části motorového prostoru

Podrážní výměna chladící kapaliny: kdy a jak na to

Pokud jste se rozhodli provést podrážní výměnu chladící kapaliny sami, je důležité vědět, kde se správně nalévá. Chladící kapalina se nalévá do nádobky s označením „MAX“, daná nádobka se obvykle nachází u motoru vašeho vozidla.

Pro správné provedení výměny chladící kapaliny budete potřebovat následující vybavení:

 • Nová chladící kapalina podle specifikace výrobce vašeho vozu
 • Nádobu na starou chladící kapalinu
 • Krumpáč nebo klíč na uvolnění víka nádobky s chladicí kapalinou

Typ vozidla Doporučená frekvence výměny chladící kapaliny
Osobní automobil 1x za 2-3 roky nebo po ujetí 40 000 km
SUV nebo dodávka 1x za rok nebo po ujetí 30 000 km
Nákladní vozidlo 1x za 6 měsíců nebo po ujetí 20 000 km

Jak poznat, že je třeba chladící kapalinu vyměnit

Jak poznat, že je třeba chladící kapalinu vyměnit

Pokud se rozhodnete sami zkontrolovat stav chladící kapaliny ve vašem voze, je důležité vědět, na co si dát pozor. Existuje několik známek, které naznačují, že je třeba chladící kapalinu vyměnit:

 • Pokud je chladící kapalina zbarvená, špinavá nebo zakalená, je to signál, že je třeba provést výměnu.
 • Pokud auto začne přehřívat nebo se teplota motoru neustále zvyšuje, je možné, že má chladící kapalina nedostatečné chladicí vlastnosti.
 • Další známkou potřeby výměny chladící kapaliny může být také silný zápach nebo neobvyklé zvuky z motoru.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav chladící kapaliny ve vašem voze a v případě potřeby ji včas vyměňte. Tak udržíte váš motor v dobrém stavu a předejdete potenciálním problémům s chlazením.

Závěrečné myšlenky

Děkujeme, že jste si přečetli náš článek o tom, kde se lije chladící kapalina ve vašem autě. Doufáme, že vám náš návod byl užitečný a naučili jste se správně doplňovat chladící kapalinu pro optimální výkon vašeho vozu. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav chladící kapaliny a udržovat ji na správné úrovni, abyste se vyhnuli případným problémům se zahříváním motoru. Buďte vždy připraveni a bezpeční na silnici. Děkujeme za váš zájem a přijďte zase na další užitečné tipy pro motoristy!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *